Cumhurbaşkanı Erdoğan Manisa Soma'da 4 yeni enerji santralinin açılışını yaptı

Manisa'da Soma ilçesinde hayata geçirilen 4 dev enerji tesisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Toplu Açılış Töreni ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla hizmete girdi. ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan Manisa Soma'da 4 yeni enerji santralinin açılışını yaptı
23 Ocak 2021 - 09:18
Türkiye için büyük öneme sahip enerji santralleri için büyük çalışmalar yürüten Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Manisa'da dev yatırımları hayata geçirdi. Manisa ilinde 4 farklı enerji projesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımı ile hizmete alındı.  

Türkiye 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlerken, enerji üssü konumunu arttırmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde alt ve üst yapı çalışmalarını sürdüren Bakanlık, önemli yatırımların önünü açıyor, bir bir hayata geçiriyor. Dev bir yatırımla Şehzadeler şehri Manisa’da 4 yerli ve yenilenebilir enerji santrali bugün düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Recep Taqyyip Erdoğan'ın katılımı ile açıldı. Bölgeye büyük hizmetler verecek dev tesisler, büyük doğalgaz ihtiyacını karşılayacak, istihdama büyük katkı verecek. Türkiye'nin enerji gücüne 600 megavat daha ek katkı sağlayacak olan 4 yeni dev enerji projesi sayesinde 1670 kişiye istihdam sağlanacak santrallerden,1 milyon 750 bin hanenin de elektrik ihtiyacı karşılanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa Enerji ve Tabii Kaynaklar Projeleri Toplu Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, '510 mega watt gücündeki Soma-Kolin termik santrali yerli kömürün yüksek teknoloji ile buluştuğu güzel bir örnektir. Bu proje ile yıllık 4.7 milyon ton linyiti işleyerek enerjiye dönüştüreceğiz. Dev termik santrali bunun ispatıdır. Maden sahası ve santralle birlikte yatırım tutarı 1.1 milyar doları bulan proje ile yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık gaz ithalatını engelleyeceğiz. ' dedi. Başkan Erdoğan, 'Göreve geldiğimizden bu yana Türkiye genelinde doğal gaz dağıtımına yapılan yatırım toplamda 27 milyar lirayı buldu. Türkiye'nin büyümesi için olmazsa olmaz gördüğümüz elektrikte kurulu gücümüzü 18 yılda 3'e katlayarak 96 bin megavata ulaştırdık. Sadece üretimde değil, yenilenebilir enerji teknolojilerinde de merkez ülke olmayı hedefliyoruz. (Bağımsız enerji, güçlü Türkiye) diyerek mümkün olduğu kadar yerli kaynaklarımıza dayalı bir enerji sektörü kurmayı amaçlıyoruz. Manisa’da yaklaşık 1700 vatandaşımıza istihdam sağlayacak, 2.5 milyon hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak 1 termik ve 3 jeotermal enerji santralinin resmî açılışını gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca Soma ve Kırkağaç ilçelerine doğal gaz arzını başlatıyoruz.' ifadelerini kullandı. 

ajansFİKİRTEPE / www.fikirtepehaber.com

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.