Bakan Kurum'dan Kağıthane Meydanı Açılışında Kanal İstanbul ve Fikirtepe Açıklaması

İstanbul'da Kağıthane ilçesinde Meydan açılışında konuşan Bakan murat Kurum, Kanal İstanbul ve iki yakaya kurulacak yeni şehir projeleri hakkında flaş açıklamalarda bulundu. www.patronlarinsesi.com


Bakan Kurum'dan Kağıthane Meydanı Açılışında Kanal İstanbul ve Fikirtepe Açıklaması

İstanbul'da hayata geçirilmesi planlanan ve şehrin her iki yakasına kurulacak yeni şehir projeleri hakkında önemli açıklamada bulunan Bakan Kurum, Kağıthane Meydanı açılışında konuştu. Kurum, 'Kanal İstanbul ile hem İstanbul Boğazı'mızı koruyacak hem de her iki yakaya dünyanın en geniş akıllı şehrini kuracağız' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da Kağıthane ilçesinde inşaa edilen meydan projesinin açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, Türkiye gündeminden düşmeyen Kanal İstanbul ile İstanbul Boğazı'nın her iki yakasında inşaa edilmesi planlanan yeni şehirler hakkında bilgi verdi.

Bakan Kurum konuşmasında, '1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ın başlattığı 26 yıllık eser siyasetini takip ediyor, İstanbul’umuzu evlatlarımıza, torunlarımıza birer yadigâr olarak bırakacağımız güzelliklerle inşa ve ihya ediyoruz. Tarihe vefa, geçmişe saygı sloganıyla 44 ilimizdeki 79 tarihi meydanımızı yeniden canlandırma projesi kapsamında açılışını gerçekleştirdiğimiz İstanbul Kağıthane Meydanı, şehrimizin tarih ve kültürünü yansıtan yeni yüzüyle İstanbullulara hayırlı uğurlu olsun.' dedi.

Büyük İstanbul dönüşümünü, 64 riskli alanda sürdürüyor ve 72 bin binayı yenilendiğinin altını çizen Bakan Kurum, 'Bu kapsamda Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle İstanbul’un 22 ilçesindeki 41 kentsel dönüşüm projesiyle 85 bin konutumuzu projelendirdik. Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde 3 bin vatandaşımızın yaşadığı ve dönüşüme giren 123 binanın olduğu projeyi 6 ay içerisinde tamamlayacak, Merkez Mahallesi'ndeki 6 blok 288 konuttan oluşan alanda da temelimizi atıp en kısa sürede Kağıthaneli kardeşlerimize teslim edeceğiz. Son 8 ayda Esenler’den Gaziosmanpaşa’ya, Zeytinburnu’ndan Kâğıthane’mize kadar İstanbul’umuzda 10 bin konutun temellerini attık. Esenler’de 60 bin konutluk akıllı şehir projemizi başlatırken Fikirtepe'de 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren 15 bin konutun inşa sürecine girdik.' diye konuştu.

TOKİ 1 MİLYON KONUT TAMAMLADI

'Türkiye’de 150 bin, İstanbul’da 16 bin sosyal konutumuz hızla yükselirken bugün TOKİ Başkanlığımızla 1 milyonuncu konutumuzun yapımını tamamladık. İnşallah 2021 yılı başında Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bu konutumuzun anahtar teslimini gerçekleştireceğiz. Yüzyılın en stratejik adımlarından; yeşil alanları, millet bahçeleri, ekolojik koridorlarıyla Türkiye'nin en çevreci şehircilik projesi olan Kanal İstanbul ile hem İstanbul Boğazı'mızı koruyacak hem de her iki yakaya dünyanın en geniş akıllı şehrini kuracağız.' ifadelerini kullandı.