Hava Kent, yeni nesil kooperatifçilik modeli ile sektörde fark yaratıyor

S.S CVS Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi, şeffaf ve sürdürülebilir kooperatifçilik anlayışı ile üyelerine uygun fiyata, gerçek anlamda ‘kira öder gibi’, yeni havalimanına komşu konutlar üretiyor. S.S CVS Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, Hava Kent’in gayrimenkul sektörüne ivme kazandıracak, ekonomiye ve topluma değer katarak hem toplumsal hem de milli fayda sunan bir model olduğunu vurguladı.

Hava Kent, yeni nesil kooperatifçilik modeli ile sektörde fark yaratıyor
28 Aralık 2019 - 07:20 - Güncelleme: 29 Aralık 2019 - 08:08
İnşaat Sektöründeki rekabet Kooperatif Yapılaşma ile farklı bir boyut kazandı

S.S CVS Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş: “Yeni nesil kooperatifçilik modelimiz ile düzenli bir geliri olan herkes ayda bin TL taksitle konut sahibi olabilir. Bu ülkede herkesin kaliteli, güvenli, yüksek standartlarda binalarda yaşama hakkı var.”

Finans eğitimi ve gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini birleştirip, kooperatifçilik alanında uzman isimlerden danışmanlık alarak geleneksel kooperatifçilik anlayışını günümüzün konut ihtiyaç ve beklentilerine göre modernize ettiklerini belirten Erkut Çavuş: “Biz bu sayede ‘Yeni Nesil Bir Kooperatifçilik” modeli sunuyoruz. Bu modelin sektörümüzde örnek teşkil etmesini, ülkemizin her yerinde model alınmasını arzu ediyoruz. Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi, aslında İstanbul Havalimanı’nın kurulmaya başlaması ile bölgede doğan konut ihtiyacını karşılamak yani bir ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla kuruldu. Yeni havalimanı ile İstanbul’un kuzeyinde yaklaşık 150 bin kişinin yaşaması planlanıyor. Fakat bölge henüz konut açısından bakir bölge ve burada günümüz standartlarına uygun, kaliteli ve uygun fiyatlı konut ihtiyacı var. 2016 Kasım ayında kurulduk, ilk üyelerimizi 2017 yılında almaya başladık. Fakat zaman içinde havalimanı dışından da oldukça yoğun bir talep oldu ve bugün geldiğimiz noktada 453 üyeye ulaşmış durumdayız.”
Erkut Çavuş, sistemin bilinen kooperatifçilik sistemi ile temelde aynı olduğunu ancak Hava Kent olarak şeffaflıktan ödün vermeden uygun fiyata, kaliteli, yüksek standartlarda konut üretimini sürdürülebilir bir şekilde farklı bölge ve şehirlere taşımayı hedeflediklerini vurguladı.


Çavuş sözlerine şöyle devam etti: “Hava Kent olarak herkesin uygun fiyata kaliteli, günümüzün ihtiyaçlarına cevap verebilen, yüksek standartlarda, güvenli konutlarda yaşama hakkının olduğunu düşünüyor ve projelerimizi bu özelliklerde inşa ediyoruz. Projelerimizi sadece dört duvar konuttan ibaret yapmıyor, yüzme havuzu, otopark, büyük oranda yeşil alan, çocuk oyun alanları ve yürüyüş parkurları gibi özelliklerle donatıyoruz. Tüm bu yüksek kaliteli, donanımlı konutlara ortaklarımız uygun fiyatlarla sahip olabiliyor. Öte yandan bir diğer farkımız da biz bu sistemi sürdürülebilir bir şekilde farklı şehirlerde farklı bölgelerde devam ettirmek istiyoruz. Devletimizin kooperatifçilik mevzuatlarına uygun, son derece şeffaf bir sistemimiz var. Şeffaflık bizim için çok önemli zira ortaklarımızın akıllarında hiçbir soru işareti olmaması gerekiyor. Yeni sisteme göre e-devlet üzerinden tüm üyelerimiz kooperatife dair her şeyi istediği an açık ve net görebiliyor, takip edebiliyor.”
 
Hava Kent Taşoluk’ta Teslimler Eylül Ayında
Hava Kent projeleri ile ilgili de bilgiler veren Erkut Çavuş şöyle konuştu: “Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi olarak şu anda Hava Kent Taşoluk, Hava Kent Akpınar ve Hava Kent Haraççı olmak üzere 3 projemiz bulunuyor. Yeni havalimanına 7km, Arnavutköy Belediyesi’ne 1 km, yeni yapılacak Kirazlı – Havaalanı Metrosuna 750m uzaklıkta yer alan Hava Kent Taşoluk projemiz 4 blok ve 144 daireden oluşmakta olup inşaatın %40’nı tamamlamış durumdayız. 2020 yılı eylül ayında ise teslim etmeyi planlıyoruz. Toplam inşaat alanı 14 bin 500 metrekare olan Hava Kent Taşoluk’un toplam yatırım maliyeti 30 milyon TL. Projemizin %80’i yeşil alan olup projede yüzme havuzu, her daire için açık otopark, kapalı spor salonu, basketbol sahası, çocuk parkı, yürüyüş parkuru yer almaktadır. 1+1 65 m², 2+1’lerin 92 m² olarak farklı seçeneklerimiz mevcut. Ek olarak 16 adet de 125 m² 2+1 çatı dubleksimiz var. Fiyat ve ödeme planına gelince; 1+1 daireler için giriş aidatımız 40 bin TL olup 36 ay vade ile ayda 1000 TL ödüyor. Dairenin yaklaşık maliyet bedeli 190 bin TL. 2 2+1’ler için giriş aidatımız 50 bin TL olup yine 36 ay vade ile bu sefer 1500 TL taksit ödeniyor. Bu dairelerimizin yatırım maliyeti ise 290 bin TL olarak hesaplanıyor. Teslim zamanı daire bedelinden, ödenen giriş aidatı ve vade boyunca yapmış olduğu ödemeler düşülerek geri kalan kısmı üyemiz kendi tercihine göre ister peşin ister banka kredisi kullanarak öder ve teslim gerçekleşir. Noter huzurunda yapılan kura ile de hangi daire olacağı belli olur ve üyemiz dairesine kavuşur.”

Hava Kent Haraççı projesi ise İstanbul Havalimanına 7,5km mesafede yer alıyor. Ruhsat aşamasında olan Hava Kent Haraççı’da 150 konutluk bir proje yapılması hedefleniyor. 2022 son çeyrekte teslim edilmesi planlanan Hava Kent Haraççı’nın yaklaşık 32 milyon TL’ye mal olacağı öngörülüyor.  2+1 ve 3+1 daire seçeneklerinin olacağı projede 90 m² olan 2+1 dairelerin giriş aidatı 50 bin TL olup 36 ay vade ile aylık 1500 TL taksitleri olacak. Bu daire tiplerinin muhtemel bedeli 290 bin TL olarak hesaplanıyor. 120 m² olan 3+1 dairelerin ise giriş aidatı 60 bin TL ve yine 36 ay vade ile bu sefer ayda 2000 TL ödeniyor.  3+1 dairelerin muhtemel bedeli ise 360 bin TL olarak hesaplanıyor.
İmar çalışmaları devam eden Hava Kent Akpınar projesi ise İstanbul Havalimanı’na 3 km, Yat Limanı’na 750 metre, Odayeri Kavşağı’na 1.5 km mesafede yer alan İstanbul’un yine yükselen, gelişen bir aksında yer alıyor. Arazinin imara açılması ile birlikte proje detaylarının netleşeceği projede 1000 konut yapma hedefi bulunuyor.
Gelecek hedefleri arasında önceliğinin kooperatifçilik sistemi hakkında bir farkındalık oluşturmak olduğunu vurgulayan Erkut Çavuş şöyle konuştu: “İnsanlar uygun fiyata, yüksek standartlarda, kaliteli konut yapılabileceğini bilmeliler. Hem bizim için hem kendileri için çok kıymetli olan küçük birikimleri ile konut sahibi olabileceklerini bilmelerinin ülkemiz ve sektör için de faydalı olacağına inanıyoruz. Önümüzdeki yıl yeni araziler geliştirerek 150 – 200 konutluk projeleri devreye alma planlarımız bulunuyor. Akpınar’da imar çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte bu projeye de yoğunlaşacağız. Uzun vadede ise Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde de Hava Kent Yapı Kooperatifi projelerini hayata geçirmeyi arzu ediyoruz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.