Konut Satışında Ağustos Freni, Yüksek Fiyat Dönemi Bitti!

Dünya'da ve Türkiye'de son dönemde fiyatı hızla katlanan konut sektöründe, faizlerin artmasıyla başlayan duraklama hatta gerileme, "Konutta balon mu oluştu? Alınan yüksek fiyatlı evler yeni sahipleri için fırsat mı, tuzak mı?" sorularını akıllara getirdi.

Konut Satışında Ağustos Freni, Yüksek Fiyat Dönemi Bitti!
23 Ağustos 2022 - 14:57 - Güncelleme: 23 Ağustos 2022 - 18:01

Yapılan araştırmalar pek çok ülkede hızla artan konut sektöründe, yaşanan ekonomik belirsizlikler, artan kredi faizleri yükselen enflasyonla gelirlerdeki erime ile ciddi bir düşüş bekleyenlerin sayısı gittikçe artıyor.
Avantajlı krediler ile şişen konut piyasasında durulma ve gerileme belirtileri gayrimenkul sektöründe hissedilmeye başlandı. Seri ilan sitelerinde gayrimenkullerin ilanda kalma süreleri uzarken emlak ofislerinin telefonları eskisi kadar çalmamaya başladı. Son günlerde ilanlarda artan fiyat düştü' bildirimleri bile alıcı kitlesini harekete geçirmiyor

Piyasadaki bu durgunluğun nedeni olarak BDDK’nın kredileri kısıtlayıcı kararlar alması olarak gösteriliyor. Sıfır veya ikinci el konut almak isteyen tüketiciler bankalara gittiklerinde ya çok düşük miktarlarda kredi çıkıyor, ya da başvurular bütünüyle reddediliyor.
Bankalar kredi vermeyince doğal olarak konut satış oranları ve fiyatlar düşüyor. Tüm ekonomik parametreler konut balonunun yakın tarihte patlayacağını gösteriyor. Bu gibi dalgalı piyasalarda fiyatı doğru olan ve PR yöntemiyle pazarlanan konutlar satılabilir. Gayrimenkul sektöründe gerçek satıcı ve alıcı dönemi başlıyor.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.