2021 maliyet ve Konut fiyatlarındaki artış sektörü tedirgin ediyor

Ev sahibi olmak isteyenleri 2021'de artan maliyetler nedeniyle büyük zamlar bekliyor. Uzman isimler ise uyarıyor...

2021 maliyet ve Konut fiyatlarındaki artış sektörü tedirgin ediyor
29 Ocak 2021 - 17:48 - Güncelleme: 30 Ocak 2021 - 17:52
Ev hayali kuranlar için 2021 konut fiyatları açısından zamlarla, fiyat artışlarıyla geçecek bir yıl olacak. Uzman isimler peş peşe açıklamalarda bulunuyor. İnşaat malzemelerinde, demir, çimento ve diğer yapı malzemelerinde yaşanan büyük artışlar, konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı ifade ediliyor. 2021 yılında konut almak isteyenlerin önünde bulunan ikinci engel ise krediler olacak. Yüksek kredi faizleri nedeniyle eve ulaşım zorlaşıyor... 

2020'de rekor satışlarla Cumhuriyet tarihin en fazla gayrimenkul satışı gerçekleştirildi. 2021'de ise zaten yüksek olan konut fiyatlarına zamlı fiyatların ekleneceği konuşuluyor. Artan bina ve inşaat maliyetleri konuta erişimi zorlaştıracak. Kampanya olsa dahi fiyatların yüksek kalması nedeniyle satışların olumsuz etkileneceği iddia ediliyor.

KREDİ FAİZLERİ CEP YAKIYOR

Ev sahibi olmak için 2020'de kullandırılan krediler adeta büyük bir fırsat sunmuştu. Bu fırsatı kaçıranlar ise yüksek konut kredisi faiz oranları nedeniyle risk almak istemeden ya nakit, ya da senetle konut alımı yapmıştı. 2021'de ise iki büyük tehlike gerek konut üreticisini gerekse ev hayali kuran tüketiciyi bekliyor. Maliyet artışları nedeniyle yeni konut üretiminde konut fiyatlarının artacak olması kaçınılmaz olarak görünürken, 2021'de tamamlanmış ama satılamamış evler ise yerine yenisini yapmakta zorlanacak olan inşaat firmasının zorunlu zamları ile tüketiciyi ürküten zamların yolda olduğu sektörde konuşulan konular arasında.

İNŞAAT MALZEMELERİNE ZAM ÜZERİNE ZAM...

Özellikle son aylarda sıkça artış gören demir fiyatları ve diğer bina inşaat malzemelerinde ki fahiş fiyatların konut fiyatlarına yansıtılması gündemde. Yaşanan büyük artışlar nedeniyle inşaat firmaları çaresiz. 2020 yılının son aylarında konut satışlarında yaşanan düşüşler sektörü durağanlaştırmaya başlamıştı. 2021 yılı belirsizlikleri, sıfır konut üretiminde düşüşler ev sahibi olmak isteyenleri beklemeye itmeye devam ediyor. Son olarak inşaat malzemelerindeki artışlar ise işi çıkmaza sokmaya başlamış durumda.  

YÜKSEK FAİZLİ KREDİLER CABASI

Konut almak isteyenlerin bankaların yüksek faizli kredileri nedeniyle alımları beklettiği biliniyor. Konut kredisi faiz oranlarında indirim olmaması ve konu fiyatlarında yeni bir zam dalgası ile ev satışalrının tümüyle durmasından endişe duyuluyor. Sektörün önde gelen temsilcileri ise bu durumdan şikayetçi. 

YASAL ADIMLAR ATILMALI

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "demirin ton fiyatı geçen yılın haziran ayında 3 bin 350 lirayken, aralık ayında 5 bin lirayı aştı. Ocak ayının ilk günlerinde 5 bin 730 liraya kadar yükselirken bugünlerde 5 bin 500 liradan alınıyor. C35 betonun metreküp fiyatı geçen yıl haziran ayında 195 lirayken bugün 255 liraya yükseldi. Çimentonun torbası ise haziranda 17 liraya alınırken ocak ayında 22 lira oldu. 2020’deki faiz desteği yatırımcıya ve 2. El konut satışlarına yaradı. 2021’de benzeri bir destek ve teşvikin 1. El konut piyasasına verilmesini umuyoruz. gayrimenkul alımlarında –özellikle 1. El- faizlerin düşürülmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra faiz maliyetlerini minimuma çekecek olan ikincil piyasaların devreye girmesini; mortgage kredileri için yasal adımların atılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARI EL YAKACAK

Durbakayım, Diğer taraftan sektördeki bu sürecin devamında enflasyonist bir baskı oluşacağının altını çizerken, "Gerek 1. El gerekse 2. El satışlar devam ederken arzın yani konut üretiminin azalması, metrekare birim fiyatlarının artmasına sebep olacaktır. Azalan arzın fiyatları yükseleceğini de unutmamak gerekir. Son üç yılda, sektörde her geçen gün daha az arz oldu. Söz konusu projelerin hepsi eski maliyetlerle yapıldığı için fiyatları çok az arttı.  Bizler zam yapmadık, dayandık, eski fiyatlarla satmaya çalıştık, artık o devir geçti, çünkü eski mal kalmadı, yeni imalatlar yeni rakamlarla oluşuyor. Elimizde olmadan bu zamları yansıtmak veya işi bırakmak durumundayız." dedi. 

www.patronlarinsesi.com

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.