Reklam

İslam Dünyası Hukuk Kurultayı ''Evrensel Adalet'' Çağrısıyla yapıldı

Azerbaycan Barolar Birliği üyesi ve İstanbul 2 Nolu Baro’su üyesi avukat Aygün Aliyeva Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB)’un yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Ardından 40 ülkeden 250 hukukçunun katıldığı İslam Dünyası Hukuk Kurultayı’nda “Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı uluslararası hukuk ve insan hakları ihlalleri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

İslam Dünyası Hukuk Kurultayı ''Evrensel Adalet'' Çağrısıyla yapıldı
22 Mayıs 2022 - 17:35 - Güncelleme: 22 Mayıs 2022 - 17:46
Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 20-21-22 Mayıs tarihlerinde Konya’da düzenlenen Uluslararası Hukukçular Birliği İslam Dünyası Hukuk Kurultayı beş oturumdan oluşuyor. Kurultay UHUB Genel Sekreteri Av. Necati Ceylan, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV)  Genel Başkanı  Av.Hamza Akbulut,  İstanbul 2 No’lu Barosu Başkanı  Av.Yasin Şamlı, Ankara 2 No’lu Barosu Başkanı Av.Eyüphan Korkmaz, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Filistin Adalet Bakan Yardımcısı Abdalnasser M. H Matar, Bangsamoro Barmm Milletvekili Anna Tarhata S. Basman, Konya Milletvekili Leyla Şahin, Konya Milletvekili Av. Ahmet Sorgun, Adalet Bakanı Yardımcısı Zekeriya Birkan ve AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

 
40 ülkeden 250 hukukçunun katıldığı İslam Dünyası Hukuk Kurultayı; Avrasya, Asya Pasifik, Afrika, ve Küresel Adalet Çağrısı başlıklarından oluşan beş oturum şeklinde yapılacak. Prof. Dr. Refik Korkusuz’un oturum başkanlığını yürüteceği Avrasya başlıklı birinci oturumda Filistin, Lübnan, Suriye, Irak, Bosna Hersek, Yunanistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirliği, İtalya ve İngiltere konuları ele alınacak.
Avrasya oturumunda Azerbaycanı temsilen Azerbaycan Barolar Birliği üyesi ve İstanbul 2 Nolu Baro’su üyesi avukat Aygün Aliyeva “Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı uluslararası hukuk ve insan hakları ihlalleri” konulu sunumunu gerçekleştirmiştir. 
Kurultayda UHUB üzvü olan Azerbaycan Barolar Birliği üyesi avukat Emin Zeynalov ve hukukçu Ayşan Akbarli de iştirak etmişdir. 

Filipinler, Bangladeş, Keşmir / Hindistan, Pakistan, Afganistan, Srilanka, Yemen, Endonezya ve Doğu Türkistan’ın ele alınacağı ikinci oturumu Mahmut Osmanoğlu yönetecek.
Üçüncü oturum Prof. Dr. Muharrem Kılıç’ın yönetiminde Tunus, Fas, Libya, Sudan, Cezayir, Mısır’dan gelen katılımcılar eşliğinde gerçekleştirilecek.
Senegal, Somali, Nijerya, Mali ve Cubuti konulu dördüncü oturumuysa Prof. Dr. Ahmet Kavas yönetecek.
Prof. Dr. Ali Khashan yönetiminde gerçekleştirilecek beşinci oturumunda gündem “Küresel Adalet Çağrısı” olacak.

Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB)’un 19 Mayıs 2022’de yapılan Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda Azerbaycan ve Türkiyede avukat olan Av. Aygün Aliyeva yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 

Aygün Aliyeva: 
1996 yılında ilk kuruluş çalışmasına başlayan ve 2009 yılında  faaliyete başlayan Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) gerek yurt içinde ve gerek ise pek çok İslam ülkesinde faaliyetlerine devam etmektedir. 
UHUB’un misyon ve vizyonu Ulusal ve uluslararası çapta olası hak ihlallerinin azaltılmasını sağlamak, dünya genelinde hak ihlallerine karşı ortak gündem oluşturmaktır. 

40 ülkenin hukukçusunun üye olduğu Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB)’un 2011 yılından ilk Azerbaycanlı üyesiyim. 10 sene icerisinde Birliğin yaptığı tüm kurultay ve organizasyonlarında Azerbaycanımızı temsilen iştirak ettim ve daha çok azerbaycanlı hukukçuları üye yapmaya çalıştım. 
 2018 yılında dünyadan 350 hukukçunun katıldığı “2. Avrasya Hukuk Kurultayı”nı Baküde gerçekleştirdik. 
Bugün Konyada gerçekleştirilen 40 ülkeden 250 hukukçunun katıldığı İslam Dünyası Hukuk Kurultayında “Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı uluslararası hukuk ve insan hakları ihlalleri” konulu sunumumu gerçekleştirdim. Uluslararası platformda evrensel adalet çağrısında bulunarak Ülkemizi temsil etmek ve Azerbaycanımızın haklı sesini dünyaya duyurmak çok Gurur vericidir. 
Son olarak şunu vurgulamak istiyorum. Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB)’un dün gerçekleştirilen Genel Kurulunda yönetim kurulu üyeliğine seçildim ve benim için büyük gururdur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.