Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Yükselişe Devam Ediyor

Türkiye’nin uzman emlak platformu hepsiemlak Mayıs ayı endeksini açıkladı. Endekse göre Türkiye genelinde satılık ve kiralık ev fiyatları artış göstermeye devam ediyor. İstanbul ve ilçeleri günden güne değer kazanırken geçtiğimiz yıl Mayıs ayına göre Antalya’nın Muratpaşa ilçesi “yüzde 411” artış ile rekor kırdı.

Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Yükselişe Devam Ediyor
09 Haziran 2022 - 18:43

Mayıs 2022, İstanbul – Son dönemde konut arzındaki azalma, inşaat maliyeti ile konut talebinde görülen artış kiralık ve satılık daire fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Hepsiemlak’ın ülke genelindeki verilerden oluşturduğu “Mayıs 2022 Emlak Endeksi” sonuçları, Türkiye genelinde satılık ve kiralık konutlardaki bir yıl içerisinde yaşanan fiyat artışını gözler önüne serdi. 

Hepsiemlak’ın Mayıs ayı endeksi sonuçlarına göre; kiralık konutlarda en fazla artış gösteren ilçe yüzde 19 ile Edirne Merkez oldu. Edirne’yi yüzde 17 ile İstanbul Fatih, yüzde 14 ile Ankara Keçiören izledi. Mayıs ayına göre yüzde 13 artış göstererek dördüncü sırayı İstanbul Kadıköy, Adana Çukurova, Ankara Mamak paylaşırken Ankara Etimesgut ise yüzde 10 artışla beşinci sırada yer aldı.  

Türkiye kira artış rekoru Antalya Muratpaşa’da

Türkiye genelinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kira oranları karşılaştırıldığında ise Antalya’nın rekor artış gösterdiği dikkat çekiyor. Antalya’nın Muratpaşa, Konyaaltı ve Alanya ilçeleri endeksin ilk üçünde yer aldı. Hepsiemlak’ın Türkiye genelinde yaptığı endeks sonucunda yüzde 411 artış ile Antalya Muratpaşa en yüksek kira artış oranı gösteren ilçe oldu. Yine Antalya’nın Konyaaltı ve Alanya ilçeleri yüzde 327 artış ile listede ikinci sırada yer aldı. Endeksin ilk beş sıralamasında Antalya’dan sonra İstanbul göze çarpıyor. İstanbul Beyoğlu geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre yüzde 273 artış gösterirken, Kâğıthane yüzde 257, Üsküdar ise yüzde 241 artış göstererek yıllık bazda en yüksek oranı yakalayan ilçeler oldu. 

Türkiye Geneli Kiralık Konut İlk Beş

 1. Antalya Muratpaşa      % 411
 2. Antalya Konyaaltı        % 327
 3. Antalya Alanya            % 327
 4. İstanbul Beyoğlu          % 273
 5. İstanbul Kağıthane       % 257
 6. İstanbul Üsküdar         % 241

Bu ilçelerdeki artış ile ilgili Hepsiemlak CEO’su Zeynep Tandoğan; “Türkiye’de son dönemde artan turist sayısının yanı sıra, yabancıya konut satışının da fiyat artışını tetiklediğini görüyoruz. Yabancı yatırımcıya konut satışında dikkat çeken gelişme, Rus ve Ukrayna kaynaklı talepte yaşanan artış. Türkiye gayrimenkul sektörüne en çok ilgi gösteren ülke savaş sebebiyle Rusya oldu. Bu ilginin de artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Satılık konutlara talep fazla olunca kısıtlı sayıdaki gayrimenkul fiyatları da hızlı bir yükselişe geçti. Konut fiyatlarındaki artışa gerekçe olan nedenler ortadan kalkmadığı müddetçe yakın dönem için fiyatlarda bir düşme maalesef beklemiyoruz. Hem barınma hem de yatırım için konuta olan talep günden güne artıyor. Döviz kurunun yüksek olması, fiyatları yabancı yatırımcı açısından da cazip kılıyor” dedi. 

Türkiye genelinde satılık konut fiyatlarında en fazla artış  görülen il istanbul

Satılık konut artışı değerlendirildiğinde en çok değer kazanan il ise İstanbul oldu. Hepsiemlak’ın Mayıs ayı endeksine göre satılık konutta ilk üçe bakıldığında en fazla artış yüzde 24 ile İstanbul’un Avcılar ilçesi olurken,  Avcılar’ı yüzde 21 ile Bağcılar, yüzde 18 ile Sancaktepe takip etti. 

 1. İstanbul Avcılar            % 24
 2. İstanbul Bağcılar          % 21
 3. İstanbul Sancaktepe  % 18
 4. Sakarya Karasu           % 16
 5. Kocaeli Gebze % 15

Yıllık Konut Satışında İstanbul Anadolu Yakası Yükselişte 

Türkiye genelinde yıllık satılık konut fiyatları, geçtiğimiz yılın Mayıs ayıyla karşılaştırıldığında ise satılık konut fiyatlarında en fazla artış yine İstanbul’da görüldü. Yüzde 260 artış ile İstanbul’un Gaziosmanpaşa ve Maltepe ilçeleri ilk sırada yer aldı. İstanbul Ümraniye yüzde 251, İstanbul Çekmeköy yüzde 250 artış oranıyla, İstanbul Anadolu yakasında en fazla fiyat artışının yaşandığı ilçeler oldu. Antalya’nın Konyaaltı ilçesi yüzde 248, İstanbul’un Kağıthane ilçesi ise yüzde 246 artışla listenin ilk beşinde yer alan diğer ilceler oldu.

 1. İstanbul Gaziosmanpaşa           % 260
 2. İstanbul Maltepe                      % 260
 3. İstanbul Ümraniye                    % 251
 4. İstanbul Çekmeköy                 % 250
 5. Antalya Konyaaltı                    % 248
 6. İstanbul Kağıthane                   % 246

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum
 • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.