Konut satışlarında rekor düşüş! Ev almak hayal oldu artık

Gayrimenkul Uzmanı Kadir Özel Konut satışlarındaki düşüşü ve satılmayan gayrimenkulü bekleyen tehlikeden bahsetti fiyatlarda düşüş bekleniyor.

Konut satışlarında rekor düşüş! Ev almak hayal oldu artık
23 Ağustos 2022 - 17:12 - Güncelleme: 23 Ağustos 2022 - 18:07

Gayrimenkul satışları düşüşünü sürdürüyor bu gidişle giderse çok kısa zamanda dibe çakılır alıcıdan daha çok evimi daha hızlı nasıl satarım sorusuyla karşılaşıyoruz. Nasıl bir fiyat belirleyelim Taşınmaz sahip olanlar hep en yüksekten benim evimi sat diyor nasıl olacak bu durum kim alacak bu evleri bu fiyatlarla faizler yüksek gelirinin çok çok üstünden ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Türkiye’de bu işi yapan Müteahhitlerin bu oluşumda büyük suçu var hep yabancı müşteri tarafına baktıkları için sürekli alıştılar yüksek rakamlı konut satmaya ama bu ne kadar sürdürebilirlik ki? İşte yolun sonu göründü haydi sat bakalım nasıl satacaksan yabancı alıcıda yok Yerli alıcı için fiyatlar çok yüksek bu kadar konut yapılıyor kim alacak bunları bu fiyattan?

Yüksek enflasyonun rakamlarının yaratmış olduğu maliyet artışları, ekonominin dinamolarından biri olan konut sektöründe kan kaybına sebep olmaya devam ediyor.
Gayrimenkul Uzmanı Kadir Özel’in açıklamalarına göre; konut fiyatlarındaki artışlar son bir senede % 160 seviyesine çıkmışken, bu durum konut sektörüne olan talepte de sert frene sebep oluyor. TÜİK’in açıklamış olduğu verilere göre, temmuz ayında satılan konut sayısı, aylık baz oranında % 37 ,6, geçen senenin aynı ayına kıyas ile % 12, 9 azaldı ve 93 bin 902 şeklinde kaydedildi.

Haziran ayında 150 bin 509 konut satımı gerçekleşmişti. Toplam konut satışları içinde ise ipotekli satışların payı % 20, 4 olmuş oldu. Ocak – temmuz ayları döneminde gerçekleşmiş olan ipotekli konut satışları ise bir önceki senenin aynı dönemine göre % 51, 9 yükseliş ile 189 bin 463 olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Temmuz ayında, ayındaki ipotekli satışların, 5 bin 580’i, ocak – temmuz ayları dönemindeki ipotekli satışların ise 48 bin 694’ü ilk el satış olarak kayıtlara geçti. İlk el konut satış sayısı da temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre % 12, 2 azalarak 28 bin 688’e düşmüş oldu.

Toplam konut satışları içinde ise ilk el konut satışının payı % 30, 6 oldu. İlk el konut satışları ocak - temmuz ayları döneminde ise geçen senenin aynı dönemine göre % 18, 2 azalış ile 237 bin 139 olarak gerçekleşti.

Konut satış oranlarında, büyük illerdeki düşüş ise son derece dikkat çekiyor. İstanbul’da konut satış rakamları aylık olarak % 24, yıllık olarak % 49 geriledi.

Ankara’da aylık satışlar ise % 44, yıllık olarak % 30, İzmir’de aylık olarak satışlar % 41, yıllık satışlar % 16 düşüş gösterdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.